موازی کاری‌ها در عزاداری‌های مریانج نیاز به مدیریت دارد

امام جمعه شهر مریانج گفت: شهر مریانج با وجود سبقه دینی و مذهبی زبانزد خاص و عام است و همه ساله از نخستین روزهای شروع ماه محرم عزاداری ها به صورت جدی و منسجم برگزار و همه تکایا، حسینیه ها و مساجد از روز نخست فعال هستند.

حجت الاسلام روحانی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، اظهارکرد: قبل از شروع ماه محرم از هیئات مذهبی، نیروهای نظامی و انتظامی برای هماهنگی های قبل از ماه دعوت به عمل آمده است.

وی ادامه داد: آنچه بیش از همه در مریانج به چشم می آید، حضور جوانان و نوجوانان در این هیئات است که معنویت و خلوص مراسم را بیشتر می کند.

وی عنوان کرد: مزایای هرکاری که انجام می‌پذیرد باید به مرور زمان تقویت و نقاط ضعف رفع و به نقاط قوت تبدیل شود که البته این کاری زمان بر بوده و دست اندرکاران، نخبگان و دلسوزان درصدد رفع نواقص و ارتقای جایگاه رفیع مراسمات سیدالشهدا هستند.

امام جمعه مریانج تصریح کرد: از سال گذشته هیئت‌هایی که بیشترین وقت خود را صرف عزاداری و سینه زنی می‌کردند و کمتر به معارف اهل بیت و سیره و اخلاق سیدالشهدا(ع) می‌پرداختند، درخواست شد تا این خلا مرتفع شود و در مساجد و هیئات درخواست کردیم تا قبل از شروع عزاداری ها از منبر روحانیونی که از قم به این دیار اعزام شده اند، بهره گرفته شود.

وی با اشاره به جلوگیری از موازی کاری های موجود در هیئات مذهبی، عنوان کرد: باید مدیریت کنیم تا هیئت‌ها هرکدام به بخشی از معارف و زوایای زندگی اهل بیت بپردازند.

روحانی تاکید کرد: یکی از آفت‌های عزاداری که به صورت عمومی مشاهده می شود، تحریفات در شعرها و فلسفه قیام اباعبدالله الحسین(ع)است که مداحان ما باید به این نکته بپردازند.

وی رعایت حق الناس را یکی دیگر از واجبات عزاداری ایام محرم عنوان و تصریح کرد: آغاز و خاتمه عزاداری ها نباید با ساعات استراحت مردم در تضاد باشد و هیئت داران باید به این نکته توجه کنند همچنین بانوان برای شرکت در مراسمات عزاداری باید شئونات اسلامی را رعایت کرده و حفظ حریم اختلاط با آقایان را رعایت کند. تنوع عزاداری برای همه سلیقه ها در مریانج وجود دارد.

انتهای پیام/

نوشته های مرتبط

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com