کتاب «پرواز از پنجره جنوبی»

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شهرداری مریانج، کتاب «پرواز از پنجره جنوبی» به زندگی شهید علیرضا حاجی‌بابایی و عملیات‌های موثر دوران دفاع مقدس اشاره دارد.
کتاب «پرواز از پنجره جنوبی» زندگی شهید علیرضا حاجی‌بابایی است. او در اواخر سال ۱۳۳۵، در شهر مریانج در خانواده‌ای کشاورزپیشه متولد شد.
پدر این شهید درباره او می‌گوید: «علیرضا در دوران تحصیل، روزهای تعطیلی‌اش می‌آمد صحرا و در کار کشاورزی به من کمک می‌کرد. با آن حالت بچگی‌اش التماس می‌کرد و می‌گفت خیلی کار نکن. معلم هم که شد، ماهی دو، سه هزار تومن حقوق می‌گرفت، همه را می‌آورد و می‌گفت پدر تو خرج داری. می‌فهمید که مخارج زندگی کفایت نمی‌کند، ضمنا شأن پدر و فرزندی را رعایت می‌کرد.»
این کتاب در فصل‌های مختلف خود به زندگی شهید علیرضا حاجی‌بابایی پرداخته است و در فصل اول این کتاب، به زندگی سردار شهید علیرضا حاجی بابایی از تولد تا پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته و فصل دوم روایت فعالیت‌های انقلابی اوست که به وقایعی تا قبل از شروع جنگ تحمیلی پرداخته است، حضور در کردستان و مبارزه با گروهک‌های ضد انقلاب، بخشی از این تاریخ است.
فصل سوم، آغاز جنگ تا عملیات بازی‌دراز دوم و ۸ شهریور را شامل می‌شود. مقطعی که شهید حاجی‌بابایی، به همراه پاسداران مظلوم، در جبهه‌های سرپل ذهاب از پیشروی سپاه مکانیزه عراق، جلوگیری به عمل می‌آورند.
فصل چهارم، روایت مجاهدات رزمندگان در عملیات بازی دراز دوم و حوادث بزرگ روز هشتم شهریور سال شصت است و فصل پنجم کتاب نیز به عملیات مؤثر و جریان‌ساز ۱۱ شهریور، موسوم به عملیات شهیدان رجایی و باهنر می‌پردازد. این عملیات در مناطقی از سرپل ذهاب به وقوع پیوسته و شهید حاجی‌بابایی، فرماندهی یکی از مهم‌ترین محورهای آن را بر عهده داشت.
فصل ششم، شامل وقایع بعد از عملیات ۱۱ شهریور، تا درگیری‌های تنگ کورک می‌گردد و فصل هفتم، موضوعات و حوادث جبهه‌های غربی کشور در زمستان سال ۶۰ و بهار سال ۶۱ را از رهگذر خاطرات مربوط به شهید علیرضا حاجی‌بابایی، مورد بررسی قرار داده است.
در فصل هشتم و فصل پایانی کتاب، به تشریح حضور شهید حاجی‌بابایی در عملیات رمضان پرداخته شده است، فصلی که با وداع او با دنیا و وصالش با محبوب خود، پایان می‌یابد.
در فصل هشتم کتاب به اتفاق‌هایی که پس از عملیات بیت‌المقدس رخ داده است، اشاره و آمده است: «بعد از عملیات بیت‌القدس که منجر به پیروزی رزمندگان اسلام در فتح خرمشهر شد، علاقه‌مندی مردم برای حضور در جبهه به شدت افزایش پیدا کرد. در یک فراخوانی خیلی عادی، قریب به ۱۲۰۰ نفر آمدند و برای حضور در جبهه ثبت نام کردند. در پادگان قدس که قبلا دانشکده کشاورزی بود مکانی گذاشته بودیم برای آموزش. این برادرها در آنجا آموزش داده شدند. سپاه همدان زیرمجموعه منطقه هفت ستادش در کرمانشاه مستقر بود. فرمانده ستاد مجموعه منطقه هفت، محمد بروجردی بود. ایشان با من تماس گرفت و گفت نیرو لازم داریم و می‌خواهیم برای آزادسازی محور بانه – سقز، عملیاتی انجام بدهیم، هرچه نیرو در پادگان وجود دارد اعزام کنید.»
یکی از بخش‌های جالب کتاب به نقش تیپ ثارالله در این عملیات‌ها اشاره کرده است. در این زمینه می‌خوانیم: عملیات‌ خیلی وسیعی بود و هدف عملیات فتح بصره بود. اولین عملیات برون‌مرزی بود که بعد از فتح خرمشهر انجام می‌شد و خیلی گسترده بود. بچه‌های همدان سه گردان تشکیل دادند و در تیپ ثارالله مستقر شدند. آن موقع فرماندهی با برادر قاسم سلیمانی بود. این نیروها هم که رفتند، در سه گردان سازماندهی شدند. در آنجا تعدادی از بچه‌های ملایر، همدان، تویسرکان و نهاوند شهید شدند. از نهاوند تعدادی دانش‌آموز حضور داشتند که بسیاری از آنان شهید شدند. ما در رمضان خیلی شهید دادیم.
تصاویری از شهید علیرضا حاجی‌بابایی پایان‌بخش این کتاب است.
کتاب «پرواز پنجره جنوبی» نوشته سید محمدرضا رضوی در ۴۰۴ صفحه به بهای ۴۵ هزار تومان از سوی نشر سوره مهر به چاپ رسیده است.
انتهای پیام/

نوشته های مرتبط