کاروان عشق، مریانج را یکپارچه کربلا کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مریانج، عاشقان حسینی هر ساله با حرکت کاروان نمادین نینوا در سطح شهر مریانج، ورود کاروان امام حسین (ع) به سرزمین کربلا را برای مردم یادآور می شوند.

بر اساس گزارشات موجود از واقعه کربلا آمده است که کاروان سیدالشهداء و یارانش روز پنج شنبه دوم محرّم سال ۶۱ هجرى، وارد سرزمین کربلا شدند و سرانجام در دهم محرم واقعه جانسوز و جانگداز شهادت اهل بیت(ع) به دست یزیدیان صورت می گیرد.

سوگواری مردم شهر مریانج از دیرباز زبانزد خاص و عام بوده است به طوری که از جای جای استان همدان برای عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) به این شهر می آیند و برخی هم نظاره گر این سوگ نشینی هستند.

طی چند سال اخیر با ابتکار و همت هیات ابوالفضلی (ع) شهر مریانج حرکت نمادین کاروان امام حسین(ع) به کربلا در روز دوم محرم در این شهر اجرا می شود.

13950713194612493_PhotoL

روز گذشته مصادف با دوم محرم برای چهارمین سال متوالی این برنامه در شهر مریانج برگزار می‌شود و در نخستین روزهای ماه عزای سیدالشهدا(ع)، حال و هوای ویژه ای به شهر می بخشد.

این کاروان با پوشیدن لباس‌های سبز و خود و زره و سوار بر اسب و شتر، مسیر ۲ کیلومتری شهرک الوند تا مریانج و سپس مسجد جامع را می پیمایند.

در بین راه و براساس برنامه، لشکر عمربن سعد، راه کاروان را سد می کند و در نهایت، کاروان مجبور به توقف در سرزمین “کرب و بلا” می شود.

کاروان عشق همه ساله با استقبال گسترده ای از اهالی این شهر و مردم استان همدان روبرو می شود و مردم متدین مریانج در مصائب اهل بیت عصمت و طهارت می گریند.

13950713194607204_PhotoL

حرکت نمادین کاروان سیدالشهداء (ع) ساعت ۱۴ از مسجد المهدی(عج) شهرک الوند آغاز خواهد شد  و پس از گذشت از شهرک زیبا وارد شهر مریانج شده و با عبور از میدان ولایت و بلوار شهیدان عباسی تا مسجد جامع راه می پیمایند.

لازم به ذکر است؛ هیأت ابوالفضلی(ع) شهر مریانج معروف به هیأت حسینیه کوی سنگ بزرگ سال ۱۳۳۸ تأسیس شده است. کاروان «عشق» شهر مریانج به صورت نمادین حرکت امام حسین(ع) را از مدینه به کربلا را نشان می‌دهد و هدف از برگزاری چنین مراسمی معرفی شعائر اسلامی و نشان دادن مظلومیت امام حسین(ع) است.

46155

هادی مظاهری، سرپرست گروه کاروان «عشق» شهر مریانج گفت: چهار سال پیش اولین گروه کاروان عشق به همت جوانان هیئت ابوالفضلی(ع) شهر مریانج شروع به کار کرد و بعد از گذشت چهارسال به یکی از مراسم های محرم شهر مریانح تبدیل شده است.

وی افزود: این کاروان به صورت نمادین حرکت امام حسین(ع) را از مدینه به کربلا را نشان می‌دهد و هدف از برگزاری چنین مراسمی معرفی شعائر اسلامی و نشان دادن مظلومیت امام حسین(ع) است.

13950713194610465_PhotoL

وی ادامه داد: در طی مسیر این کاروان که از شهرک ولیعصر آغاز ‌شد به صورت نمادین رویدادهای که امام حسین(ع) با آن روبه‌رو شد نظیر مقابله با سپاه حر، رسیدن خبر شهادت حضرت مسلم و غیره را تعزیه خوانان مریانجی و قدیمی شهر اجرا می‌کنند و در پایان این مراسم نمادین با برپایی خیمه‌های حضرت و روضه خوانی به پایان ‌رسید.

سرپرست گروه کاروان عشق شهر مریانج عنوان کرد: این برنامه از شهرک الوند شروع و در میدان شهید بهشتی شهر مریانج با مراسم روضه‌خوانی و مداحی به پایان ‌رسید در طول مسیر این کاروان از شهرک زیبا، میدان ولایت شهر مریانج عبور ‌کرد.

13950713194607828_PhotoL

مظاهری اضافه کرد: استقبال از این برنامه در طی این چهارسال بسیار خوب صورت گرفته تا آنجایی که ما وقتی وارد شهر می‌شویم احساس می‌کنیم واقعا کاروان امام حسین را همراهی و این تسلای خاطر ایشان را حس می‌کنیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته این کاروان را در داخل خود شهر همدان نیز چرخاندیم ولی استقبال خوبی صورت نگرفت، ابراز کرد: امسال به دعوت مردم روستا علی‌آباد و شهرک فرهنگیان این کاروان فردا به این روستا برده و مراسم تعزیه را در آنجا اجرا خواهیم کرد.

انتهای پیام/

نوشته های مرتبط