هیئت‌ها باید به صورت متمرکز در یک فرآیند حرکت کنند

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شهرداری مریانج، شهردار مریانج در گفتگو با خبرگزاری ایسنا منطقه همدان با اشاره به عزاداری دهه اول ماه محرم در این شهر گفت: الزام اینکه هیئت‌ها باید به صورت متمرکز در یک فرآیند حرکت کنند و نماد عزاداری خود را شکل دهند، از سال های گذشته در مریانج حس می‌شد و از طرف دیگری در جلساتی که سال گذشته با هیئت ها، روسای هیئت‌ها و شورای شهر با محوریت امام جمعه برگزار و عملکردها از ابتدا تا انتهای ماه محرم ارزیابی شد و کم کم فرهنگ سازی این رویداد که هیئت ها باید به صورت یکپارچه و منسجم با هدف انتقال فرهنگ عاشورا به نسل های جوان صورت گرفت.

وی افزود: در سال های گذشته انسجام و یکپارچگی در عصر تاسوعا محقق می شد که همه هیئت ها بدون بیرق و ابزار عزاداری در میدان مرکزی شهر و مقابل مسجد جامع جمع شده و به اقامه عزا می پرداختند که این اتحاد و انسجام به مذاق بسیاری از افراد و هیئت داران خوش آمد.

محسن معصوم علیزاده تأکید کرد: البته نباید فراموش کرد که هر شهری عزاداری خاص خود را دارد و نمی توان سابقه سنتی و روش عزاداری پیشینیان را فراموش کنیم زیرا عزاداری های قدیمی نیز زیبایی های خاص خود را دارد و ریشه در فرهنگ، سنت، آداب و آیین خاص همان منطقه دارد.

وی افزود: سینه‌زنی، برگزاری تعزیه و زنجیرزنی از گذشته‌های دور در مریانج رواج داشته که در روز ششم محرم این مراسمات تلفیق شده و مراسم خاصی را برگزار می شود.

شهردار مریانج با بیان اینکه هدف اصلی برگزاری مراسمات عزاداری، اتحاد، انسجام و همبستگی عزاداران است، تصریح کرد: وظیفه شهرداری در برگزاری این مراسمات، فضاسازی و ایجاد زیرساخت های لازم و فرهنگ سازی و اجماع هیئات با محوریت امام جمعه و روسای هییات است.

وی به تنوع مراسمات عزاداری در مریانج اشاره و عنوان کرد: عزاداری ماه محرم در مریانج با مراسم مشکی پوشان در شب های آغازین محرم آغاز و با حرکت کاروان نمادین اهل بیت از شهرک الوند ادتمه پیدا کرده، دو هیئت مسئولیت اجرای تعزیه و دو هییت نیز وظیفه سخنرانی در داخل مسجد را برعهده خواهند داشت.

معصوم علیزاده عنوان کرد: شهرداری در سال گذشته رواق های با طرح اسلیمی برای میدان مرکزی شهر درنظر گرفته بود که امسال نیز این طرح کامل و نمایی از بارگاه امام حسین(ع) در محل تمرکز هیئات درنظر گرفته شده و رواق هایی مانند بین الحرمین تعبیه شده که نمای خاصی به شهر داده است.

وی افزود: شهرداری تمام تلاش خود را در برگزاری هرچه بهتر مراسمات در موضوعات نظافت، امنیت و خدمات شهری در کمک به هیئت ها به کار خواهد گرفت.

شهردار مریانج در پایان از همه هم استانی ها دعوت کرد برای یک شب هم که شده در مراسمات عزاداری مریانج شرکت کرده و از نزدیک در جریان شور و شعف مردم این دیار در برپایی بزم عزای اباعبدالله قرار بگیرند.

انتهای پیام/

نوشته های مرتبط

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com