همه پاکبان شهر خود باشیم/ با هر زباله کمر یک مرد خم می‌شود

«النظافه من الایمان»، این حدیث یکی از مشهورترین کلام‌های پیامبر اکرم(ص) است که همه مسلمانان آن را حتماً یک بار در عمر خود شنیده‌اند. جمله نظافت نشانه ایمان است، یکی از مهم‌ترین اصول زندگی فردی و اجتماعی است که نقش جدی در حیات جامعه و رشد آن دارد. همانطور که پاکیزگی در بعد فردی در اسلام بارها هم در آیات قرآن و هم در روایات ائمه معصومین(ع) مورد تاکید قرار گرفته، این مهم در بعد اجتماعی نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

اما امروزه در جامعه کمتر به بعد اجتماعی پاکیزگی از سوی مردم توجه می‌شود و بیشتر نگاه مردم به این مسأله وظیفه‌ای سازمانی است که باید توسط دیگران صورت بگیرد. عموماً در شهرها شهرداری‌ها وظیفه تأمین پاکیزگی و نظافت شهری را بر عهده دارند اما این وظیفه ذاتی موجب نمی‌شود که بستری برای بی توجهی به محیط پیرامونی و آلوده کردن محیط زیست فراهم شود.

درست است که این وظیفه بر دوش شهرداری‌ها نهاده شده تا همواره در راستای حفظ پاکیزگی و نظافت شهری بکوشند اما چرا ما باید شهر را آلوده کنیم که نیاز به فعالیت افراد هم نوع خودمان برای نظافت شهر باشد. مگر پاکبان هایی که وظیفه نظافت شهری را دارند برادر، پدر یا دوست خود ما نیستند که نسبت به آن‌ها بی توجهی کرده و با عدم رعایت نظافت شهری، بار بر دوش آن‌ها را می‌افزاییم.

بیاییم  در این ایام شیوع کرونا و بخطر افتادن سلامتی پاکبانان عزیز ،همه ی ما یک پاکبان باشیم و مسئولیت پاکیزگی اطراف و   پیرامون زندگی مان را داشته باشیم ،شاید با این کار بتوانیم تشکری هر چند اندک از پاکبانان عزیز داشته باشیم

نوشته های مرتبط