عدم توجه مسئولان به این کار فرهنگی، مشکل اصلی گروه‌های تواشیح است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مریانج، مشکل اصلی گروه‌های تواشیح و ما این است که به این کار فرهنگی خیلی اهمیت داده نمی‌شود، در صدا و سیما برای اجرای یک خواننده میلیون‌ها تومان هزینه می‌کنند ولی از گروهی مانند گروه همخوانی ما پشتیبانی نمی‌شود.

احمد یاری‌، سرپرست گروه تواشیح دارالقرآن حضرت مهدی‌(عج) مریانج در گفتگویی بیان کرد: متأسفانه ما دستگاه‌های پیشرفته برای ضبط و تنظیم نداریم و تأمین این دستگاه‌ها نیز نیازمند هزینه‌های سنگینی است.

وی افزود: مشکل اصلی گروه‌های تواشیح و ما این است که به این کار فرهنگی خیلی اهمیت داده نمی‌شود، در صدا و سیما برای اجرای یک خواننده میلیون‌ها تومان هزینه می‌کنند ولی از گروهی مانند گروه همخوانی ما با وجود اینکه چنین گروه قوی در استان نداریم، پشتیبانی نمی‌شود با اینکه ما انتظار زیادی از مسئولین نداریم اما افراد این گروه با اینکه به دید یک شغل به این گروه نگاه نمی‌کنند اما حداقل برای آن‌ها یک زمینه شغلی ایجاد شده است.

 

اتاق ضبط مناسبی نداریم

یاری ادامه داد: همچنین اتاق ضبط مناسبی نداریم و از لحاظ مالی پشتیبانی نمی‌شویم در حالیکه مسئولین در جاهای دیگر مانند ورزش هزینه‌های زیادی می‌کنند، ولی وقتی که به کار فرهنگی می‌رسد کمکی صورت نمی‌گیرد و ارگان‌هایی مانند تبلیغات اسلامی و ارشاد با اینکه بارها شاهد برنامه‌های ما بوده‌اند ولی کاری صوت نگرفته است.

سرپرست گروه همخوانی دارالقرآن مریانج ی بیان کرد: البته جای قدردانی از استاندار همدان دارد که مبلغ سه میلیون تومان را به گروه کمک کرد و باعث شد تا بتوانیم بخشی از کارهای گروه از جمله لباس متحد شکل را برای تمام اعضای تهیه کنیم.

 

دید مردم نسبت به گروه های تواشیح تغییر کند

وی ابراز کرد: امروز نیاز است دید مردم نسبت به گروه های تواشیح تغییر کند زیرا وقتی اسم تواشیح می‌آید همه به حالت قدیمی و سنتی آن فکر می‌کنند اگر به دید قدیمی و سنتی تواشیح نگاه کنیم استقبال کمتری را مشاهده می‌کنیم.

وی اضافه کرد: گاهی حتی کسانی که ما را به مراسم‌های خود دعوت می‌کردند فکر نمی‌کردند که چنین اجرایی داشته باشیم و با چنین استقبالی مواجه باشیم‌، حتی در مراسم نیمه شعبان امسال استقبال مردم و مهمانان از اجرای گروه تواشیح بیشتر از اجرای خواننده‌ها و مهمانان مطرحی که حضور داشتند بود.

 

فعالیت پنج ساله گروه تواشیح حضرت مهدی‌(عج) مریانج

یاری با بیان اینکه گروه همخوانی و همسرایی دارالقرآن حضرت مهدی‌(عج) مریانج به مدت پنج سال یعنی از سال ۱۳۹۰فعالیت خود را آغاز کرده است، افزود: که کل اعضای این گروه ده نفر هستند که هشت نفر از آن‌ها همخوان  می‌باشند‌، حدود یک سال و نیم است که کار خود را به صورت جدی‌تر و حرفه‌ای شروع کرده و سعی داریم در مناسبت‌های مختلف کارهای جدیدی را ارائه دهیم.

وی اذعان کرد: اولین خود را در جشن نیمه شعبان در شهر مریانج اجرا کردیم که با استقبال خوبی روبه‌رو شد‌، تا به حال حدود ۱۴ کار که بیشتر در مدح ائمه اطهار(ع) بوده را ارائه داده‌ایم و ۳ کار جدید در موضوعات میلاد امام حسن‌(ع)، شهادت امام علی‌(ع) و مناجات با خداوند هم در دست ضبط و ارائه داریم که در ماه مبارک رمضان از شبکه سیمای همدان پخش می‌شود.

سرپرست گروه همخوانی دارالقرآن مریانج گفت: بیشتر از ۲۵ بار اجرای زنده شبکه سیمای همدان و در شهرستان‌های مختلف استان داشته‌ایم و این برنامه‌ها که با موسیقی مذهبی آمیخته شده است بسیاری از مراسم های صدا و سیما را پر کرده است.

وی با بیان اینکه در هفته دو بار تمرین داریم، کار تنظیم و ضبط موسیقی در تهران انجام می‌شود ولی کار ضبظ خود اثر در دارالقرآن منتظران مهدی‌(عج) مریانج انجام می‌شود، اذعان کرد: همخوانان این گروه یاسر آرمند‌، هادی ترابی‌، حمید نظری‌، هادی لطفی‌، اسماعیل اسدی‌، حمید مظاهری‌، فرشید نجفی و فرهاد صابری، احمد یاری و شاعران این گروه هاشم سعیدی شکوه و مهدی یاری هستند.

 

متأسفانه در جامعه ما تواشیح بدون موسیقی بوده است

یاری اظهار کرد: متأسفانه در جامعه ما تواشیح بدون موسیقی و تنها با لحن و متن عربی بوده است، ولی این گروه همخوانی استقبال بیشتری بین مردم داشته است و محبوبیت بیشتری دارد، ولی مسئولین فرهنگی استان از این کار زیاد استقبال و حمایت نمی‌کنند در حالیکه از نظر مردم و کسانی که این کارها را شنیده و دیده اند کارها رضایت بخش و مطلوب بوده است.

سرپرست گروه همخوانی دارالقرآن مریانج اضافه کرد: برنامه‌های گروه همخوانی منتظران مهدی‌(عج) جزو بهترین بخش و زمان برنامه‌‌های سیمای همدان پخش شده است، و مهمانان حاضر در مراسم بسیار استقبال کرده حتی در یکی از مراسم‌ها شخصی بعد از اجرای برنامه از طرف خودش به خاطر کیفیت کار مبلغی به گروه هدیه داد.

انتهای پیام/

نوشته های مرتبط