خادمان بی ریای محرم

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شهرداری مریانج، مراسمات دهه نخست محرم آرام آرام رو به پایان است اما جالب است بدانیم که درست زمانی که دسته جات عزاداری به اتمام می رسد و موکب ها نذورات خود را پخش می کنند و شهروندان راهی منازل خود می شوند, مردانی پاک سیرت تا صبح بدون ریا و ادعا در شهر حاضر میشوند و زباله های تولیدی عزاداران و موکب ها را جمع آوری می کنند.
آری این نارنجی پوشان بی ادعا در هنگامی که چشمی نیست تا نظاره گر آنها باشد جارو کشان شهر را نظافت میکنند تا شهری پاک برای فردا را به شهروندان هدیه کنند.با فرا رسیدن موسم عزاداری محرم، بار دیگر کوچه و خیابان های شهرهایمان مشکی پوش شده و هیإت های عزاداری، میزبان خیل عاشقان اهل بیت نبوت و سوگواران شهدای کربلا شده‌اند؛ خیزشی عظیم که متأسفانه همراه با آن، برخی خصیصه‌های ناخوبمان نیز مجال بروز و ظهور می‌یابند و وسیع‌تر از همیشه، خودنمایی می‌کنند.

متأسفانه در میان تصاویر شور و حال عزاداری حسینی از جامعه‌ای که در این روزها سراسر تیره پوش شده و راه شهدای کربلا را می‌پوید، تصاویر ناخوشی نیز دیده می‌شود که کمتر مورد توجه‌مان قرار می‌گیرند.

با فرارسیدن موسم عزاداری محرم، بار دیگر کوچه و خیابان های شهرهایمان مشکی پوش شده و هیأت های عزاداری، میزبان انبوه عاشقان اهل بیت نبوت و سوگواران شهدای کربلا شده‌اند؛ خیزشی عظیم که همه چیز را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و شور و حالی خاص به جامعه می‌بخشد؛ شور و حالی که برای ایرانیان و آنهایی که در این ایام به کشورمان سفر کرده باشند، نیازمند توضیح نیست و قصد شرح آن را هم نداریم؛ اما چه کنیم که متأسفانه در کنار همه تغییرات مطلوبی که این ایام برایمان به ارمغان می‌آورد، برخی خصیصه‌های ناخوبمان نیز مجال بروز و ظهور می‌یابند و وسیع‌تر از همیشه، خودنمایی می‌کنند.

مثل عادت ناخوشایندمان به ریختن زباله که مختص به دهه محرم یا مناسبت های دیگر نیست و در هر مجال دیگری نیز بروز و نمود پیدا می‌کند؛ مثل گردش‌های نوروزی و به شکل ویژه تر، در روز طبیعت؛ عادتی که بسیار برایمان عادی است و به همین دلیل، هر جا بیشتر تردد می‌کنیم، بیشتر نشانه های زشتش را می‌توان دید.

پر واضح است که این روزها، استقبال زیادمان از حضور در مراسم عزاداری نیز مشمول تعریف فوق می‌شود و رهاسازی زباله در معابر و خیابان ها به اوج می‌رسد؛ اتفاقی که توزیع حجم فراوان غذاها و نوشیدنی های نذری در این دهه بر شدتش می‌افزاید و به خلق صحنه های نامطلوبی منجر می‌شود.

صحنه هایی که مترادف با افزودن زحمت رفتگران و مأموران جمع آوری و دفع زباله است و گاه زدودن آن از چهره شهر به زمان نیاز دارد، چون آمارها حکایت از دو برابر شدن حجم زباله های شهری در این روزها دارد؛ حال آنکه توان شهرداری ها برای گردآوری زباله و زباله روبی از خیابان ها و معابر، محدود و البته ثابت است.

این در حالی است که ظاهرا خیلی هایمان از این موضوع بی خبریم که اگر این گونه نبود، یا تلاش می‌کردیم عزاداران را نسبت به این موضوع آگاه کرده و زمینه ساز کاهش تولید و رهاسازی زباله شویم، یا دست کم می‌کوشیدیم جمع آوری زباله را هم به فهرست خدمت رسانی به عزاداران در این روزها بیفزاییم تا در سایه آن، باری از دوش رفتگران برداریم.

رویکردی که از مدت ها پیش مورد توجه برخی قرار گرفته و تلاش کرده اند با نگاهی طنز، آن را یادآوری کنند. چیزی شبیه یک ضرب المثل تازه ساخته شده که احتمالا به گوش خیلی‌هایمان خورده و منظورش را درک کرده‌ایم: «زباله نریزید؛ رفتگران از لشکر یزید نیستند!».

ضرب المثلی که ای کاش چفت و بست بهتری داشت تا کاربردی تر شده و در سایه آن، هدفش که هشیار کردن جامعه به رهاسازی انبوه زباله در این روزهای مهم است، بهتر محقق می‌شد اما فارغ از اشکالاتی که دارد، به نظر جای درستی را نشانه رفته است؛ اتفاقی که امیدواریم در سایه تلنگرهایی از این دست رخ دهد و مانع از وارد آمدن خدشه ای به سوگواری هایمان شود.

انتهای  پیام/

نوشته های مرتبط

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com